Rotametry przemysłowe typu RDN charakteryzują się zwartą, mocną konstrukcją odpowiednią do wymogów stawianych instalacjom przemysłowym. Materiały używane do produkcji rotametrów typu RDN zapewniają odporność urządzenia na agresywne działanie większości czynników występujących w przemyśle.
Każdy rotametr jest wzorcowany oddzielnie – 100% kontrola poprawności wskazań.
Ze względu na możliwość wykonania nietypowych przyłączy, dostosowanych do specjalnych potrzeb użytkownika zakres zastosowania i możliwość montażu rotametrów tego typu jest bardzo szeroki.
Wszystkie rotametry są wytwarzane na indywidualne zamówienie Klienta. Każdy rotametr jest dopasowany do wymagań danej instalacji i warunków procesu technologicznego. Istotną cechą rotametru RDN jest wykonanie skali na rurze rotametrycznej i odpowiedni dobór pływaka pozwalających na monitorowanie procesu przepływu płynu w czasie rzeczywistym.
Na życzenie Klienta istnieje możliwość dopasowania zakresu pomiarowego do jego indywidualnych potrzeb, przy czym należy pamiętać, że górny zakres przepływu jest dziesięciokrotnie większy od dolnego.
Istnieje możliwość wykonania specjalnego rotametru typu RDN pozwalającego na pracę z czynnikiem o podwyższonej temperaturze lub pomiar płynów agresywnych chemicznie.
Kwestia odpowiedniego doboru parametrów rotametru do instalacji i procesu technologicznego na indywidualne zapotrzebowanie Klienta jest realizowana przez wykwalifikowaną kadrę z działu handlowego i technicznego.
Dokładność wskazań
Każdy rotametr jest wzorcowany oddzielnie. Standardowa klasa dokładności wynosi 2,5 zgodnie z normą PN-85/M-42371. Na życzenie Klienta możliwe jest wykonanie rotametru w podwyższonej klasie dokładności ze świadectwem sprawdzenia z laboratorium własnego lub ze świadectwem wzorcowania z laboratorium akredytowanego przez PCA lub z Urzędu Miar.
Przykładowe zakresy pomiarowe
Konstrukcja
Zasadniczymi częściami rotametru są stożkowa rura szklana ze skalą i pływak. Rura rotametryczna wykonana jest ze szkła borokrzemowego wysokiej jakości przeznaczonego do budowy elementów aparatury kontrolno - pomiarowej. Pływaki w zależności od zakresu pomiarowego i rodzaju mierzonego czynnika wykonane są ze stali kwasoodpornej chromoniklowej gat. 1.4301 lub 316L, stopu aluminium, PVC lub tytanu. Uszczelnienie rury szklanej stanowią pierścienie z gumy olejoodpornej, gumy fluorowej lub mieszanki gumowej EPDM. Korpusy przyłączeniowe, w tym również ewentualne końcówki do węża są wykonane ze stopu aluminium lub ze stali kwasoodpornej a dla wersji specjalnej chemoodpornej z teflonu lub z PVC. Obudowa rotametru wykonana jest ze stali zwykłej lakierowanej proszkowo. Ze względów bezpieczeństwa rura szklana rotametryczna jest zabezpieczona przezroczystą osłoną tworzywową.
GŁÓWNE WYMIARY W mm
Rotametry typu RDN w wykonaniu specjalnym, np. ze złączami higienicznymi, Tri-Clover, ISO 11851 mają zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i biotechnologicznym. Rotametry RDN w wersji materiałowej ze stali kwasoodpornej posiadają aktualny atest higieniczny PZH dopuszczający do kontaktu z wodą pitną i z żywnością.
W rotametrach typu RDN występuje możliwość realizacji jednopunktowej lub dwupunktowej sygnalizacji za pośrednictwem czujnika magnetycznego zbliżeniowego typu CM-1 naszej produkcji.
Dowiedz się więcej na temat czujnika magnetycznego CM-1
Ze względu na specjalną konstrukcję obudowy rotametru punkty sygnalizacji przepływu są nastawiane indywidualnie przez użytkownika w zależności od potrzeb pomiarowych. Dla rotametrów typu RDN o niskich przepływach stosowana jest sygnalizacja pierścieniowa. Do regulacji i stabilizacji przepływu płynu proponujemy zastosowanie przed rotametrem zaworu regulacyjnego iglicowego typu ZA w wersji materiałowej standardowej – korpus wykonany ze stopu aluminium lub typu ZK w wersji materiałowej kwasoodpornej. Zawory regulacyjne iglicowe stabilizują przepływ czynnika i zmniejszają ryzyko wystąpienia uszkodzenia rury szklanej rotametrycznej związanej z niekontrolowanym ruchem pływaka w rurze rotametrycznej spowodowanej włączeniem zasilania lub stanami awaryjnymi.
Dowiedz się więcej na temat zaworów regulacyjnych ZA i ZK