Czujnik magnetyczny CM-1 wykrywa obecność magnesu (biegunów N, S) zapamiętując kierunek jego ruchu. Znajduje zastosowanie do sygnalizacji położenia pływaka w rotametrach typu RDN oraz tam, gdzie oprócz wykrywania trzeba zapamiętać też kierunek ruchu. Pozostałe typy rotametrów mogą być wykonywane z czujnikiem jako wersje specjalne.
Budowa
Czujnik CM-1 składa się z detektora ruchu i przekaźnika. Detektor ruchu jest precyzyjnym elementem elektronicznym w niemagnetycznej obudowie, z otworem do mocowania na pręcie. Położenie detektora na pręcie ustala się wkrętem zaciskowym.
Przykład zastosowania czujnikaPrzekaźnik służy do zamiany sygnału z detektora na użyteczne stany wyjściowego styku przełącznego. Umożliwia to stosowanie czujnika CM-1 do sterowania urządzeniami o znacznej mocy. Przekaźnik w obudowie z tworzywa sztucznego może być mocowany za pomocą wkrętów lub na szynie TS-35.
Detektor reaguje na zbliżanie do niego magnesu stałego. Kierunek przesuwania magnesu i położenie biegunów nie są obojętne.
Magnes przełączający może być związany z dowolnym elementem wykonującym ruch posuwisto-zwrotny. Osłona (obudowa) magnesu nie może osłabiać lub rozpraszać pola magnetycznego.
Na rysunku przedstawiono przykład zastosowania czujnika CM-1 do sygnalizacji położenia pływaka w rotametrze.
Dane techniczne
- Napięcie zasilania - 220 V, 50 Hz
- Strefa działania - zależna od rodzaju magnesu
- Wyjście -styk przełączny beznapięciowy, max. 8 A, 380 V, 2000 VA
- Długość przewodu - 1m (inna po uzgodnieniu)
- Pobór mocy - 2,7 VA
- Pozycja pracy - dowolna
- Temperatura pracy - -25 ÷ +50 °C
Detektor:
- Sposób montażu - nasunąć na pręt niemagnetyczny Φ 2÷4 mm
- Stopień ochrony - IP-65
- Wymiary - 10×10×12 mm
Przekaźnik:
- Sposób montażu - szyna TS-35 lub na wkręty
- Stopień ochrony - IP-30
- Wymiary - 43×70×80 mm