tel. +48 32 331 11 11
biuro@rotametr.com.pl

Rotametr tablicowy szklany typu RTU

Zastosowanie

Rotametry w obudowie tablicowej typu RTU są przeznaczone do pomiaru strumienia objętości lub masy gazów i cieczy w instalacjach doświadczalnych, laboratoryjnych i przemysłowych.

Ze względu na indywidualne dopasowanie zakresu pomiarowego natężenia przepływu płynu do procesu technologicznego przy założeniu, że górny zakres przepływu jest dziesięciokrotnie większy od dolnego oraz zastosowanie różnorodnych materiałów konstrukcyjnych istnieje możliwość wykonania nietypowych, dostosowanych do specjalnych potrzeb użytkownika rotametrów.

Każdy rotametr jest wzorcowany oddzielnie – 100% kontrola poprawności wskazań.

Wszystkie rotametry są wytwarzane na indywidualne zamówienie Klienta. Każdy rotametr jest dopasowany do wymagań danej instalacji i warunków procesu technologicznego. Istotną cechą rotametru tablicowego typu RTU jest wykonanie skali na szklanej rurze rotametrycznej i odpowiedni dobór pływaka pozwalających na monitorowanie procesu przepływu płynu w czasie rzeczywistym.

Kwestia odpowiedniego doboru parametrów rotametru do instalacji i procesu technologicznego na indywidualne zapotrzebowanie Klienta jest realizowana przez wykwalifikowaną kadrę z działu handlowego i technicznego.

Przykładowe zakresy pomiarowe

Dokładność wskazań

Każdy rotametr jest wzorcowany oddzielnie. Standardowa klasa dokładności wynosi 2,5 zgodnie z normą PN-85/M-42371. Na życzenie Klienta możliwe jest wykonanie rotametru w podwyższonej klasie dokładności ze świadectwem sprawdzenia z laboratorium własnego lub ze świadectwem wzorcowania z laboratorium akredytowanego przez PCA lub z Urzędu Miar.

Opis rysunku

  • A – szerokość obudowy rotametru
  • B – całkowita długość rotametru
  • C – całkowita wysokość rotametru dla wersji z zaworem i podstawą
  • D – odległość między osiami przyłączy
  • E – głębokość rotametru

Konstrukcja

Zasadniczymi częściami rotametru są stożkowa rura szklana ze skalą i pływak. Rura rotametryczna wykonana jest ze szkła borokrzemowego wysokiej jakości przeznaczonego do budowy elementów aparatury kontrolno - pomiarowej. Pływaki w zależności od zakresu pomiarowego i rodzaju mierzonego czynnika wykonane są ze stali kwasoodpornej chromoniklowej gat. 1.4301 lub 316L, stopu aluminium, PVC lub tytanu. Uszczelnienie rury szklanej stanowią pierścienie z gumy olejoodpornej, gumy fluorowej lub mieszanki gumowej EPDM. Korpusy przyłączeniowe, w tym również ewentualne końcówki do węża są wykonane z mosiądzu lub ze stali kwasoodpornej. Obudowa rotametru wykonana jest ze stopu aluminium lakierowanego proszkowo. Ze względów bezpieczeństwa rura szklana rotametryczna jest zabezpieczona przezroczystą osłoną tworzywową.

Rotametry RTU w wersji materiałowej ze stali kwasoodpornej posiadają aktualny atest higieniczny PZH dopuszczający do kontaktu z wodą pitną i z żywnością.

W rotametrach typu RTU występuje możliwość realizacji sygnalizacji jednopunktowej za pośrednictwem czujnika pierścieniowego lub czujnika magnetycznego zbliżeniowego typu CM-1 naszej produkcji.

Dowiedz się więcej na temat czujnika magnetycznego CM-1

Ze względu na specjalną konstrukcję obudowy rotametru punkty sygnalizacji przepływu są nastawiane indywidualnie przez użytkownika w zależności od potrzeb pomiarowych. Dla rotametrów typu RTU o niskich przepływach stosowana jest sygnalizacja pierścieniowa.

Do regulacji i stabilizacji przepływu płynu proponujemy zastosowanie na wlocie rotametru zaworu regulacyjnego iglicowego zintegrowanego z obudową rotametru RTU.

Zawory regulacyjne iglicowe są przeznaczone do nastawiania żądanej wartości natężenia przepływu, stabilizują przepływ czynnika i zmniejszają ryzyko wystąpienia uszkodzenia rury szklanej rotametrycznej związanej z niekontrolowanym ruchem pływaka w rurze rotametrycznej spowodowanej włączeniem zasilania lub stanami awaryjnymi.

x

Zapytanie ofertowe

E-mail:*
Firma:
Telefon:*
Tytuł:
Treść:
* - pola z gwiazdką są polami obowiązkowymi.
RIPH
Unia Europejska