tel. +48 32 331 11 11
biuro@rotametr.com.pl

Zespoły paliwowe

Zespoły paliwowe są przeznaczone do dokładnego pomiaru zużycia paliwa przez silniki spalinowe z zapłonem samoczynnym lub iskrowym, stanowiących napęd pojazdów, maszyn roboczych, urządzeń stacjonarnych itp. W wyniku ich stosowania użytkownik uzyskuje informację o rzeczywistym zużyciu paliwa przez silnik.

Zespoły paliwowe do silników z zapłonem samoczynnym produkuje się w wielu wersjach przewidzianych do różnych typów silników i warunków pracy. Oprócz głównego podziału wg mocy silników, zużycia paliwa i typu układu wtryskowego, przy doborze należy uwzględnić specyficzne cechy konkretnego układu zasilania, np. brak powrotu paliwa itp. W zależności od tych cech wbudowanie zespołu do układu może być nieco zmienione w stosunku do ogólnego schematu. Warunkiem niezmiennym jest jednak włączenie zespołu w linię ssania przed pompą zasilającą. W niektórych układach paliwowych oprócz zasadniczego zespołu pomiarowego musi być instalowany wymiennik ciepła. Dotyczy to zwłaszcza silników wyposażonych w pompowtrsykiwacze a w szczególności silników typu Cummins z systemem wtrysku PT. W takim przypadku wymiennik o odpowiedniej mocy cieplnej wchodzi w skład dostawy urządzenia.

Zespoły paliwowe do silników z zapłonem iskrowym (benzynowych) oznaczone symbolem ZB-3 są produkowane w jednej wersji i mogą być stosowane do silników, w których nie występuje powrót paliwa tzw. przelew, o maksymalnym zużyciu paliwa 30 dm3/h.

W przedstawionych urządzeniach zastosowano do zasadniczego pomiaru przepływu wysokiej klasy przepływomierze objętościowe. Dokładność wskazań przepływomierzy wynosi +/-1% a dokładność całych zespołów +/-1,5%, bez uwzględnienia wpływu temperatury.

W wyrobach z literą \"I\" w symbolu, impulsowy sygnał wyjściowy z przepływomierza doprowadzony do zewnętrznego modułu elektronicznego, np. MOTOGRAF-u lub innego licznika rejestratora może być przetwarzany a wynik udostępniany w różnej formie np. na wyświetlaczu modułu, ekranie monitora, jako wydruk.

W wyrobach z literą \"M\" odczytu wielkości zużycia paliwa dokonuje się na liczniku mechanicznym bez możliwości kasowania.

Zespoły paliwowe są zabezpieczone przed niepożądaną ingerencją w dwojaki sposób. Jeśli są stosowane razem z modułem np. MOTOGRAF-u to układ elektroniczny rejestruje każdą próbę ingerencji a plomby mechaniczne dodatkowo chronią dostępu do elementów zespołu. Zespoły w wersji \"M\" zabezpieczone są tylko plombami mechanicznymi.

Opory przepływu paliwa w linii ssania po zainstalowaniu zespołu paliwowego wzrastają nie więcej niż o 0,02 MPa, przy największym przepływie w danym zakresie.

Montaż zespołów paliwowych nie jest trudny,może być wykonany samodzielnie przez użytkownika posiadającego niewielkie zaplecze warsztatowe. Wymaga jednak dużej staranności w celu zachowania całkowitej szczelności wszystkich połączeń. Ogólny schemat połączeń jest następujący:

Zespoły paliwowe nie wymagają żadnych regulacji po zamontowaniu a także w czasie normalnej eksploatacji. W ramach czynności obsługowych należy okresowo wymienić filtry. Szczegółowe dane techniczne zawierają instrukcje techniczne dałączone do wyrobów.

Poszczególne rodzaje zespołów paliwowych najczęściej są stosowane do:

  • ZP 1... - samochody dostawcze itp.
  • ZP 2... - maszyny budowlane, maszyny do budowy dróg, ciężkie maszyny robocze, agregaty prądotwórcze, samochody ciężarowe itp.
  • ZP 2c... - maszyny i urządzenia j.w. wyposażone w silnik wysokoprężny firmy Cummins z pompowtryskiwaczami.

x

Zapytanie ofertowe

E-mail:*
Firma:
Telefon:*
Tytuł:
Treść:
* - pola z gwiazdką są polami obowiązkowymi.
RIPH
Unia Europejska