Aspirator służy do pobierania próbek powietrza, w szczególności przy pomiarach chwilowych i średniodobowych zanieczyszczeń powietrza metodami absorbcyjnymi.
Dane techniczne
Opis działania
Elementy aspiratora umieszczone są w metalowej obudowie z uchwytem na górze, do przenoszenia i zamykanymi na klucz drzwiczkami. Z prawej strony znajduje się otwór umożliwiający dostęp do pokrętła regulacyjnego pompki. Na płycie czołowej komory znajduje się podświetlany wyłącznik (1), (rys.2) oraz liczydło gazomierza (9), (rys.1). Przez tylną ścianę wyprowadzono gniazdo bezpiecznikowe z wkładką oraz przewód zasilający z wtyczką.
Aspiratorem pobiera się próbkę powietrza przez sondę podłączoną do filtra bibułowego (1), (rys.1). Górna pokrywa filtra połączona jest z rotametrem (2), wskazującym żądany przepływ powietrza w dm3/h. Z rotametru powietrze wpływa do płuczek Dreschla (3) z roztworem absorpcyjnym i poprzez osuszacz (4) jest zasysane przez elektromagnetyczną pompkę membranową (5). Pokrętłem (6) pompki reguluje się za pomocą dołączonego do aspiratora klucza żądany przepływ (kręcąc w prawo następuje zwiększenie przepływu, w lewo zmniejszenie). Pokrętło dostępne jest poprzez otwór z przysłoną w bocznej ścianie obudowy. Z pompki przez filtr tłumiący (7), powietrze dostaje się do gazomierza miechowego (8) z licznikiem (9) skąd jest wydalane na zewnątrz.